FUMIGACIJA
Fumigacija je postupak suzbijanja insekata i njihovih razvojnih oblika plinovima izraženog insekticidnog djelovanja
Fumigacija je postupak suzbijanja insekata, grinja i glodara primjenom fumiganata. Fumiganti predstavljaju hemijske materije, koje se pri određenoj temperaturi i pritisku nalaze u gasovitom stanju, u koncentracijama koje uništavaju štetne organizme koji su im izloženi.
Žitarice imaju važnu ulogu u ishrani ljudi, ali su u isto vreme i bogat izvor hrane za štetne insekte. Pored toga što se štetočine hrane zrnevljem žitarica, takođe oštećuju i zagađuju zdrava zrna, na taj način umanjujući ekonomsku vrijednost žitarica. Zbog ovog problema, je danas, fumigacija redovna mera zaštite protiv štetočina.
Prednosti fumigacije su:
-
vrlo visoka efikasnost
-
djeluje na sve razvojne oblike insekata
-
fumiganti prodiru i na najnepristupačnija mjesta
-
nema rezidua fumiganata u robi
-
može se tretirati upakovana roba
Fumigacijom se tretira sva roba poljoprivrednog porijekla (žita, brašno i prerađevine od brašna, soja, suncokret, pasulj, ljekovito sušeno bilje, sušeno voće i povrće, duhan, čajevi, suhomesnati proizvodi itd.).
Fumigacija se provodi po strogim pravilima i uz posebne mjere opreza. Propusti u provođenju fumigacije mogu izazvati daleko veće štete i posljedice od klasične dezinsekcije.
Fumiganti su vrlo toksični za sva toplokrvna bića pa tako i za samog čovjeka te se u njihovoj primjeni strogo treba pridržavati posebnih pravila, provoditi preventivne mjere i koristiti specifičnu zaštitnu opremu.
Proces fumigacije i mjere zaštite dijelimo na: pripremne radove, puštanje fumiganata, vrijeme izloženosti i degazaciju i primopredaju robe ili objekata.